Відповідно до частини 3 статті 47 Конституції України «Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Проте в наш час не поодинокими є випадки примусового виселення громадян без законних підстав, а саме з шахрайських мотивів.

Потрібно чітко відрізняти законне виселення та виселення без законних підстав.

Процедура законного виселення чітко встановлена законодавством. Відповідно до статті 109 Житлового кодексу «Виселення  із  займаного  жилого  приміщення  допускається  з  підстав,  установлених законом.  Виселення проводиться добровільно  або в судовому порядку. Допускається виселення в адміністративному  порядку з санкції прокурора лише осіб, які самоправно зайняли жиле
приміщення або проживають у будинках, що загрожують обвалом.            Законне виселення можливе з наданням іншого жилого приміщення державою та без такого. З наданням іншого жилого приміщення громадян виселяються у разі якщо: —        будинок, у   якому   знаходиться  жиле  приміщення,  підлягає знесенню; —        будинок (жиле приміщення) загрожує обвалом; —        будинок (жиле приміщення) підлягає переобладнанню в нежилий.

Незаконне виселення – це виселення без достатніх правових підстав. По всій України трапляються випадки незаконного виселення громадян з жилих приміщень. Схеми шахраїв досить різноманітні. Однією з поширених схем шахраїв є укладення договору купівлі-продажу квартири з пенсіонерами під виглядом договору довічного утримання. Тобто, обіцяючи доглядати за пенсіонером вони укладають договір, що по суті не зазначає їх обов’язків по догляду, а фактично передає у їх власність квартиру. Подібні випадки останнім часом були поширені на сході України.

Ще один випадок стався у Києві. До одинокого  чоловіка, проживаючого у двокімнатній квартирі завітали чоловіки, які представилися успішними підприємцями. Вони запропонували власнику квартири її продати. Половину з коштів вони обіцяли витратити на розвиток бізнесу, а іншу половину на купівлю чоловіку іншої однокімнатної квартири. Вони через підставного нотаріуса завірили договір купівлі-продажу квартири та після цього зникли з усією сумою грошей.

Інший випадок стався у Харкові у кінці попереднього року. Вченого, співробітника університету виселили з квартири за позовом університету, який і надав йому цю квартиру. Сам постраждалий заявив, що це пов’язано з поданням його кандидатуру на посаду ректора університету. Річ у тім, що чоловік пропрацював в університеті понад 30 років. Проте як заявила адвокат чоловіка: «У рішенні суду зазначено, що Микола Олексійович пропрацював в університеті лише сім років. Виходить, що вони навіть у трудову книжку йому не подивилися, адже тоді б побачили, що він там працював на тридцять років більше. А за законом, якщо у людини стаж більше десяти років, житло у нього відбирати не мають права. До того ж він пенсіонер, що теж виключає вилучення квартири.»

Нажаль, не завжди у осіб, чиї житлові права порушені, виходить захистити свої права.

Однак, інколи все ж таки трапляється удача і постраждалі від шахраїв повертають житло. Наприклад,  у Львові нещодавно прокуратура повернула житло 20-річному вихованцю школи-інтернату. Під час перебування в спеціалізованому закладі хлопця, у його квартирі без жодних правових підстав мешкали сторонні особи та не допускали його до житла. Відтак, рішенням суду було поновлено права людини з інвалідністю. Постановлено усунути для нього перешкоди у користуванні помешканням та виселити зазначених осіб.

74 комментария on Житлові права: питання примусового виселення

  1. Наталія:

    Що потрібно зробити щоб виписати маленьку дитину з будинку батька і прописати біля себе колии батько не згідний дякую!!

    Відповідь: звернутись до суду

  2. Олена:

    Доброго вечора)скажіть будь ласка як зробити в такій ситуації.якщо у моєї мами ми з сестрою були приписані двоє в квартирі.пізніше мама виписала 1 дочку.а вона лишилась як в приватизації цієї квартири.чи можна продати квартиру без неї?так як вона не згідна!?

    Відповідь: не можна

  3. Ольга:

    Доброго дня. Після смерті рідного брата, в будинок тимчасово заселився сусід, але вийшло, що живе він там 1 рік, і відмовляється покидати житло.
    Зараз хочемо поселити рідну сестру покійного. Як змусити чоловіка виселити я?

    Відповідь: в судовому порядку

  4. Оксана:

    Доброго дня. В будинку проживають син, його донька та її родина. Господиню будинку ображають, виганяють, одним словом знущаються. Вона їх виселяє але вони наодріз відмовляються покинути приміщення. В будинку син та донька прописані. Що робити господині, підкажіть будь-ласка. Заяву в поліцію писали але вони не реагують

    Відповідь: в такому випадку ви вправі звернутись до суду

  5. Оля:

    Доброго дня. Батьки прожили в будинку більше 25років. Повністю підтримували будинок, ремонти, заміна вікон, дах і багато іншого. Будинок у власності по документах на матері батька. Вона хоче його продавати, і розділити гроші. Чи можна подати позов до суду щоб батькам була обов’язкова часта на підставі того що вони туди за 25 років вложили все що було. Це реально?

    Відповідь: за описаним вами надати відповідь не вбачається можливим

  6. Оксана:

    Доброго дня.
    Я власниця квартири,також прописані мама і сестра. Сестра привела чоловіка(непрописаний, привела без згоди) у квартиру. Чи можна його виселити?

    Відповідь: через суд

  7. Юлія:

    доброго дня! Чи можна виселити з квартири пенсіонера, при умові, що він не є власник квартири і немає ніякого відношення роднного до власників цієї квартири.

    Відповідь:за рішенням суду

  8. Тетяна Терпак:

    Доброго вечора чи може батько вигнати дружину з дітьми з хати як що він не є власником хати а заповіт стоїть на стрибкові але він вже давно не двйсний

    Відповідь: зверніться з вашими документами за очною фаховою допомогою

  9. Богдан:

    Доброго дня проживаю у приватизованій квартирі на 2-му поверсі (2-поверхового будинку), перший поверх у власності державного підприємства давно не використовується. Там самовільно оселилися дві особи і нехочуть покидатти приміщення, розводять багаття в будинку, тварин на зауваження покинути приміщення не відзиваються. Як змусити їх покинути приміщення?

    Відповідь: звернутись до суду та поліції

  10. Вячеслав:

    Доброго дня.
    Я проживаю в комунальній квартирі на 2 господаря (моя родина + сусідка). Сусідка хоче свою частину житла (приватизоване) здавати офіційно в оренду. Я проти чужих людей в квартирі для тимчасового проживання (в спільному користуванні кухня, туалет, ванна. Окремого входу в квартиру не має). Чи можу я їй завадити в здачі в оренду, якщо так то як саме?
    Завчасно дякую за відповідь

    Відповідь: за описаного вами -ні, але радимо звернутись за очною фаховою допомогою

Добавить комментарий