Відповідно до частини 3 статті 47 Конституції України «Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Проте в наш час не поодинокими є випадки примусового виселення громадян без законних підстав, а саме з шахрайських мотивів.

Потрібно чітко відрізняти законне виселення та виселення без законних підстав.

Процедура законного виселення чітко встановлена законодавством. Відповідно до статті 109 Житлового кодексу «Виселення  із  займаного  жилого  приміщення  допускається  з  підстав,  установлених законом.  Виселення проводиться добровільно  або в судовому порядку. Допускається виселення в адміністративному  порядку з санкції прокурора лише осіб, які самоправно зайняли жиле
приміщення або проживають у будинках, що загрожують обвалом.            Законне виселення можливе з наданням іншого жилого приміщення державою та без такого. З наданням іншого жилого приміщення громадян виселяються у разі якщо: —        будинок, у   якому   знаходиться  жиле  приміщення,  підлягає знесенню; —        будинок (жиле приміщення) загрожує обвалом; —        будинок (жиле приміщення) підлягає переобладнанню в нежилий.

Незаконне виселення – це виселення без достатніх правових підстав. По всій України трапляються випадки незаконного виселення громадян з жилих приміщень. Схеми шахраїв досить різноманітні. Однією з поширених схем шахраїв є укладення договору купівлі-продажу квартири з пенсіонерами під виглядом договору довічного утримання. Тобто, обіцяючи доглядати за пенсіонером вони укладають договір, що по суті не зазначає їх обов’язків по догляду, а фактично передає у їх власність квартиру. Подібні випадки останнім часом були поширені на сході України.

Ще один випадок стався у Києві. До одинокого  чоловіка, проживаючого у двокімнатній квартирі завітали чоловіки, які представилися успішними підприємцями. Вони запропонували власнику квартири її продати. Половину з коштів вони обіцяли витратити на розвиток бізнесу, а іншу половину на купівлю чоловіку іншої однокімнатної квартири. Вони через підставного нотаріуса завірили договір купівлі-продажу квартири та після цього зникли з усією сумою грошей.

Інший випадок стався у Харкові у кінці попереднього року. Вченого, співробітника університету виселили з квартири за позовом університету, який і надав йому цю квартиру. Сам постраждалий заявив, що це пов’язано з поданням його кандидатуру на посаду ректора університету. Річ у тім, що чоловік пропрацював в університеті понад 30 років. Проте як заявила адвокат чоловіка: «У рішенні суду зазначено, що Микола Олексійович пропрацював в університеті лише сім років. Виходить, що вони навіть у трудову книжку йому не подивилися, адже тоді б побачили, що він там працював на тридцять років більше. А за законом, якщо у людини стаж більше десяти років, житло у нього відбирати не мають права. До того ж він пенсіонер, що теж виключає вилучення квартири.»

Нажаль, не завжди у осіб, чиї житлові права порушені, виходить захистити свої права.

Однак, інколи все ж таки трапляється удача і постраждалі від шахраїв повертають житло. Наприклад,  у Львові нещодавно прокуратура повернула житло 20-річному вихованцю школи-інтернату. Під час перебування в спеціалізованому закладі хлопця, у його квартирі без жодних правових підстав мешкали сторонні особи та не допускали його до житла. Відтак, рішенням суду було поновлено права людини з інвалідністю. Постановлено усунути для нього перешкоди у користуванні помешканням та виселити зазначених осіб.

74 комментария on Житлові права: питання примусового виселення

 1. Наталія:

  Доброго дня! Чи може перетендувати на частину хати вдова мого брата? У хаті проживають без прописки і договору про оренду понад 5 років.Хата по заповіту від матері належить мені, всі документи були уже оформлені на час його смерті. У них двоє спільних дітей. На даний момент має іншого чоловіка, з яким не оформлювали офіційно стосунки, є маленька спільна дитина.

  Відповідь: без огляду ваших документів надати відповідь не вбачається можливим

 2. Іра:

  Яї з двома неповнолітніми дітьми проживаємо на орендованій квартирі за 3800 минуло два місяця і орендарі безпідставно словесно виганяють нас їна вулицю…Вчасно ми оплачуємо оренду і комуналку…Що нам робити…подзвоніть проконсультуйте мене Ірина

  Відповідь: вся інформація є в статті на сайті, в тому чисолі з приводу вашого питання

 3. Інна:

  Добрий день! Я мешкаю у гуртожитку з 2005 року, спочатку це було відомче житло і надали мені кімнату від підприємства на якому я працювала до 2018 року і на балансі якого знаходився гуртожиток. В 2020 міська рада, ставить його на баланс міського ЖЕКу і майстер ЖЕКу, сказала мені, що я не маю права тут жити. У мене є ордер, але немає прописки! Чи має право ЖЕК мене примусово виселити?

  Відповідь: за рішенням суду

 4. Марія:

  Доброго вечора. Я живу з чоловіком і трьома неповнолітніми дітьми в будинку який є власністю моєї мами. Чи може вона мене виселити якщо я не мають іншого житла? Чи маю Я права на цей будинок. Дякую.

  Відповідь: за описаного — ні

 5. Зоряна:

  Чи може мене та двох дітей малолітніх виписати баба з будинку який належить її. Якщо я не даю документи свої на оформлення їй субсидії

  Відповідь: в судовому порядку, при наявності таких підстав

 6. Артем:

  Доброго! я власник квартири, в квартирі прописаний ще брат живе в ній, домовитися про продаж не хоче, хочу забрати свою частину, як діяти? Дякую

  Відповідь: звертатися до суду

 7. Віта:

  Підскажіть, які права у людини на будинок (який є дарований, земля під ним не приватизована),якщо вона прописана в ньому уже 6 років?

  Відповідь: в судовому порядку

 8. Віта:

  Підскажіть,якщо будинок подарований,а земля під ним не приватизована, як відписати людину яка прописана майже 6 років у цьому будинку?

  Відповідь: в судовому порядку

 9. Марія:

  Доброго дня. Підкажіть, як висилати онука,який знущається над бабусею та плимінником сиротою.Він веде аморальний спосіб життя,постійно викликаємо поліцію,але все даремно.В будинку він не прописаний. Дякую.

  Відповідь: на сайті в статті є необхідна інформація, та порадимо звернутися за очною фаховою допомогою

 10. Валентина:

  Добрий вечір!що мені робити,вже рік як купила кімнату в гуртожитку,а хозяїн не хоче вписуватися,як його можно виписати?

  Відповідь: в судовому порядку

Добавить комментарий