Відповідно до частини 3 статті 47 Конституції України «Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Проте в наш час не поодинокими є випадки примусового виселення громадян без законних підстав, а саме з шахрайських мотивів.

Потрібно чітко відрізняти законне виселення та виселення без законних підстав.

Процедура законного виселення чітко встановлена законодавством. Відповідно до статті 109 Житлового кодексу «Виселення  із  займаного  жилого  приміщення  допускається  з  підстав,  установлених законом.  Виселення проводиться добровільно  або в судовому порядку. Допускається виселення в адміністративному  порядку з санкції прокурора лише осіб, які самоправно зайняли жиле
приміщення або проживають у будинках, що загрожують обвалом.            Законне виселення можливе з наданням іншого жилого приміщення державою та без такого. З наданням іншого жилого приміщення громадян виселяються у разі якщо: —        будинок, у   якому   знаходиться  жиле  приміщення,  підлягає знесенню; —        будинок (жиле приміщення) загрожує обвалом; —        будинок (жиле приміщення) підлягає переобладнанню в нежилий.

Незаконне виселення – це виселення без достатніх правових підстав. По всій України трапляються випадки незаконного виселення громадян з жилих приміщень. Схеми шахраїв досить різноманітні. Однією з поширених схем шахраїв є укладення договору купівлі-продажу квартири з пенсіонерами під виглядом договору довічного утримання. Тобто, обіцяючи доглядати за пенсіонером вони укладають договір, що по суті не зазначає їх обов’язків по догляду, а фактично передає у їх власність квартиру. Подібні випадки останнім часом були поширені на сході України.

Ще один випадок стався у Києві. До одинокого  чоловіка, проживаючого у двокімнатній квартирі завітали чоловіки, які представилися успішними підприємцями. Вони запропонували власнику квартири її продати. Половину з коштів вони обіцяли витратити на розвиток бізнесу, а іншу половину на купівлю чоловіку іншої однокімнатної квартири. Вони через підставного нотаріуса завірили договір купівлі-продажу квартири та після цього зникли з усією сумою грошей.

Інший випадок стався у Харкові у кінці попереднього року. Вченого, співробітника університету виселили з квартири за позовом університету, який і надав йому цю квартиру. Сам постраждалий заявив, що це пов’язано з поданням його кандидатуру на посаду ректора університету. Річ у тім, що чоловік пропрацював в університеті понад 30 років. Проте як заявила адвокат чоловіка: «У рішенні суду зазначено, що Микола Олексійович пропрацював в університеті лише сім років. Виходить, що вони навіть у трудову книжку йому не подивилися, адже тоді б побачили, що він там працював на тридцять років більше. А за законом, якщо у людини стаж більше десяти років, житло у нього відбирати не мають права. До того ж він пенсіонер, що теж виключає вилучення квартири.»

Нажаль, не завжди у осіб, чиї житлові права порушені, виходить захистити свої права.

Однак, інколи все ж таки трапляється удача і постраждалі від шахраїв повертають житло. Наприклад,  у Львові нещодавно прокуратура повернула житло 20-річному вихованцю школи-інтернату. Під час перебування в спеціалізованому закладі хлопця, у його квартирі без жодних правових підстав мешкали сторонні особи та не допускали його до житла. Відтак, рішенням суду було поновлено права людини з інвалідністю. Постановлено усунути для нього перешкоди у користуванні помешканням та виселити зазначених осіб.

74 комментария on Житлові права: питання примусового виселення

 1. Алла:

  Доброго вечора! Допоможіть ,будь ласка,питання трішки інше ,але дуже потребую допомоги і буду дуже вдячна !Я маю земельний пай мала необережність взяти швидкі гроші до зарплати ,втратила роботу і не мала можливості повирнути.Таке запитання якщо я напишу дарствину на неповнолітнього онука ,в мене відберуть землю чи вона вже буде належати онуку? Дякую!

  Відповідь: для відповіді необхідно бачити ваші документи

 2. Леся:

  Доброго дня! Склалася така ситуація,що живу у квартирі батьків колишнього чоловіка. При приватизація чоловіку і донці стала належати 1/5 частка і також дитина прописана в цій квартирі. Після розлучення дозволили пожити до придбання мого власного житла. Пройшло пів року і мене з дитиною виганяють. Чи можемо я з дитиною залишитися так як вона є власником 1/5частки квартири (донці 14 років). Чи чоловік має право нас висилити?

  Відповідь: в судовому порядку

 3. Любов:

  Чи можна випивати людину з будинку яка не проживає вже 7 років?

  Відповідь: виключно в судовому порядку

 4. fly146510@gmail.com:

  Доброго ранку! Колишній чоловік не дає спокійно жити в квартирі, яка по договору куплі- продажу оформлена по 1/2частині
  ( чол. і я). Уже напротязі 1,5роки він все б’є, вчиняє домашнє насилля,ломає меблі, техніку, за комунальні послуги не платить! Я знаходилась в декреті(2малолітніх дітей) Чи можна його в примусовому порядку виселити з місця проживання, так як він заважає мешканцям багатоквартирного будинку? Дякую

  Відповідь: ви вправі звернутися за захистом до суду

 5. Гана:

  Чи можна анулювати договір купівлі — продажу у ситуації, коли людина «продала» будинок онуку. Тепер він її виганяє. Грошей ніяких він не платив, а договір бабця украла такий, щоб зекономити грошей, бо «дарування» коштувало більше. Всі послуги нотаріуса сплачувала вона сама, прописана у будинку. Онук приїздить і погрожує їй спалити будинок, якщо вона не піде. Як діяти у такій ситуації? Вона хоче договір анулювати або визнати фіктивним, ладна сплатити за це штраф, аби повернути свою власність. Свідки погроз і вимог виселитися є.

  Відповідь: уточніть суть вашого питання

 6. Люда:

  Чоловік пропрацював в професійно-технічному закладі майже 20років,з того часу ми проживаємо у відомчій квартирі,в якій приписані разом з дітьми.На даний час чоловік не працює(процює за кордоном)Керівник закладу вимагає ,щоб ми виселялися( діти неповнолітні)

  Відповідь: радимо звернутися за очною фаховою допомогою

 7. света:

  доброго дня. при укладанні договору довічного утримання набувач має право прописатися в будинку та прописати своїх дітей?

  Відповідь: ні

 8. Іван:

  Чи може внучка, якій дід подарував хату шляхом дарування. Виписати примусово свою маму інваліда 3гр з будинку. Через те що її мама недає спокійно жити іншим людям які прописані в будинку.

  Відповідь: виключно в судовому порядку

 9. Олена:

  Доброго дня допоможіть будь ласка!!! Мій чоловік прописаний у квартирі свеї матері крім нього ще прописані 2 брати і сестра квартира не приватизована.Чи мае якесь право на частину цієї квартири чоловік.Він ветеран АТО маемо 3 діток винаймаємо кімнатку у гуртожитку.У квартирі проживають усі хто прописаний крім мого чоловіка.Буду вдячна за відповідь!!!

  Відповідь: без огляду документів відповісти не вбачається можливим.

 10. Добрий вечір! Підкажіть, будь ласка. Суд виніс рішення про виселення з квартири без надання іншого приміщення (у зв,язку з невиплатою кредита-споживчі цілі)у 2012р. Виселили одиноку людину у 2015р. Про свої права вона не знала, що має право на інше житло. Що їй робити. Ні дітей, ні родини вона немає. Інвалід 3-ї групи. Дякую.

  Відповідь: зверніться по допомогу до місцевого органу влади

Добавить комментарий