Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду  допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період  відпустки по догляду за дитиною до 3 років.  А відповідно для того щоб цей період  був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні  оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

Заява,  може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.

В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту  необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.

У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.

Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

MJgG4BhcAHk

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

3 056 комментариев on Допомога при народженні дитини — 2020

  1. Галина:

    У мене есть дитина їй 17 років ,я на родила друге маля в 2013 році .Скажіть за яку дитину я отримаю виплату ,як за першу чи як за другу?

    Відповідь
    Право сімей з дітьми на державну допомогу передбачене ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року 2811-ХII, а виплата допомоги при народженні дитини здійснюється у відповідності до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.
    Що ж стосується порядку розрахунку допомоги при народженні дитини у вашому випадку, то Порядком визначено, що розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною.
    Отже, в Вашому випадку дитина 2013 року нордження буде вважатися другою дитиною і відповідно державна допомога буде становити сумі, кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму.

  2. Інна:

    Скажіть будь ласка якщо першій дитині 12років друга була мертвонароджена 5 років тому, якщо буде третя — то виплата на неї буде як на другу чи як третю дитину?

    Відповідь
    Право сімей з дітьми на державну допомогу передбачене ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року 2811-ХII, а виплата допомоги при народженні дитини здійснюється у відповідності до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.
    Пунктом 12 Порядку визначається, що у разі народження мертвої дитини допомога при народженнні дитини не призначається.
    Отже, в Вашому випадку третя дитина буде вважатися другою дитиною при призначенні допомоги при народженні дитини.

  3. оксана:

    Підкажіть, будь-ласка — ми тимчасово живемо за кордоном, дитина народилася тут. Рік назад оформили на Україні допомогу при народженні, але через півроку її припинили надавати, ссилаючись на те, що потрібно поновлювати документи кожних півроку. Це новий закон? Бо, коли оформляли, про це мова не йшла… І, якщо так, то, чи може поновити бабуся по довіренності від батьків? Дякую!

    Відповідь
    Допомога при народженні дитини надається одному з батьків (усиновителю, опікуну), якщо вони постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання і виховання. Підстави та порядок призначення і виплати цієї державної допомоги визначено статтями 10, 11 Закону «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», а також постановою Кабінету міністрів від 27.12.2001 р. №1751, до якої вносилися зміни.
    Оскільки названі нормативні акти є українськими, то передовсім йдеться про допомогу громадянам України.
    Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) в Україні, але народили дитину під час тимчасового перебування за її межами, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.
    Спеціалістами управління органу праці та соціального захисту населелння проводиться контроль за цільовим використанням допомоги та створення її отримувачем належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, яке можливе при проживанні отримувача допомоги разом з дитиною на території України.
    Виплата допомоги має бути припинена у випадку, коли батьки дитини разом з дитиною виїхали на навчання або роботу за кордон, оскільки органи праці та соцзахисту населення в такому разі не матимуть можливості підтвердити факт цільового використання коштів. Проте виплату допомоги можна поновити протягом 6-ти місяців у встановленому порядку.
    Отже, поновлювати документи в Вашому випадку мається на увазі підтвердження цільового використання коштів, які Вам вже були виплачені. Законодавчих вимог щодо підтвердження цільового використання коштів кожних півроку немає, але спеціалісти управління певно визначили саме такий строк у Вашому випадку, так як на них покаладається обов’язок контролю цільового використання коштів.
    Ми порадимо Вам звернутися до Управління праці та соціального захисту наслення з письмовою заявою щодо поновлення виплати (обов’язково не пізніше 6 місяців після припинення виплати допомоги) з копією можливих доказів цільвого викристання коштів, з іншими письмовими поясненнями, які необхідні спеціалістам для впевненості в цільовому використанні коштів.
    Щодо представлення Ваших інтересі бабусею за довіреністю, то ст. 6 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що документи, необхідні для призначення допомоги, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно.
    Пунктом 2 ст.238 Цивільного кодексу України передбачено, що представник не може вчиняти правочин, який відповідно до його змісту , може бути вчинений лише особою, яку він представляє.
    Виходячи з наведеного, законодавство вимагає звернення особисто того з батьків, хто оформив на себе допомогу і бабуся не може представити Вас в Управлінні за довіреністю.

  4. Оксана:

    Скажите пожалуйста имеет ли значение в определении суммы выплаты возраст старших детей и их место проживания (регистрации) на момент рождения третьего ребенка. Старшая 23 года, замужем,проживает (зарегистрирована)у мужа, второму 18, проживает(зарегистрирован) со мной

    Відповідь: Від віку не залежить. Визначаючи розмір допомоги, беруть до уваги кількість новонароджених і усиновлених дітей ( у тому числі вже померлих), які знаходились до народження дитини на утриманні особи, якій призначається допомоги, її чоловіка (дружини). Водночас не враховуються повнолітні діти чоловіка, яких дружина не всиновлювала. Якщо це всі Ваші рідні діти, то вони всі враховуються. Єдине що може стати перепоною -це довідка про склад сім’ї, в ній мають бути зазначені всі діти заявника допомоги за однією адресою, і в Вашому випадку Вашу доньку за Вашим місцем реєстрації можуть не включити в довідку про склад сім’ї.

  5. Оксана:

    Доброго дня! Якщо у мене не має прописки, ми знімаємо квртиру, як мені отримати допомогу?

    Відповідь: Допомогу при народженні можливо отримати і за місцем проживання, для цього необхідно або надати довідку з місця реєстрації, що даної допомоги Ви не отримуєте або ж показати паспорт, що Ви взагалі ніде не зареєстровані. http://i-law.kiev.ua/?p=130

  6. серега:

    нужен совет. моя сестра родила ребенка и через пол года поехала с ним за границу (на некоторое время) к мужу он там работает.и теперъ те что выплачивают деньги на ребенка хотят прекратить выплату. ето закона?имеют ли они право прекратить выплату?

    Відповідь: Якщо Ваша сестра не змінила громадянства та місце проживання, то законодавчих підстав зупинити виплату немає. Але є інші обставини, так на Орган праці та соціального захисту населення покаладається обов’язок щодо контролю за цільовим використанням коштів, якщо отримувач допомоги разом з дитиною перебуває за межами країни, вони не можуть здійснити контроль коштів. В данному випадку різні Органи праці та соціального захисту населення по різному визначають через який проміжок часу отримувач повинен з’явитися до них особисто, або ж надати документи, підтверджуючи цільове використання коштів. Порадимо звернутися до Органу, пояснити, що перебування тимчасове, що так склались життєві обставини, що у дитини достатні умови життя тощо і що Ви готові надавати документи, підтверджуючи це.

  7. Елена.:

    Мы слышали, что сумму, которую выплачивает государство (на второго ребёнка по-моему в размере 59600), можно получить единоразово, если мы к примеру покупаем жильё (берём ипотеку).
    Правда это или нет?

    Відповідь: Ні, це неможливо. Існує порядок виплати допомоги при народженні, і він є єдиним для всіх сімей та областей країни, без винятків. http://i-law.kiev.ua/?p=130

  8. Александра:

    добрый день подскажите пожалуйста в каком розмере начислиться помощь малообеспеченой семье в этом году. у меня доход за полгода 9000 грн.?

    Відповідь: Розміри нарахування залежать від середнеьомісячного доходу сім’ї, складу сім’ї, наявності дітей та віку тощо, більше детально зазначено в статті на цю тему: http://i-law.kiev.ua/?p=316

  9. Юлия:

    Доброго дня!Скажіть будь ласка,чи належить допомога при народженні дитини батькам,які проживають в США,не маючи зеленої карти?

    Відповідь.
    Так

  10. Юлия:

    Скажите пожалуйста у меня такой вопрос какие документы мне нужно соц. без для получения дородового пособия. Я не работаю, знаю что могу рассчитывать на стандартную сумму 900 грн. мне говорили. Сейчас у меня 29 неделя беременности. Эти документы нужно подавать на 30 недели или раньше?

Добавить комментарий