Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду  допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період  відпустки по догляду за дитиною до 3 років.  А відповідно для того щоб цей період  був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні  оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

Заява,  може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.

В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту  необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.

У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.

Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

MJgG4BhcAHk

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

3 056 комментариев on Допомога при народженні дитини — 2020

  1. Павло:

    Доброго дня! Дякую за відповідь. Допомога в нас іде як для малозабезпеченої сім’ї. Але мене дуже хвилює питання різної суми і для цього подаю дані (дитина народилася 28 червня 2012 року, а першій дитині 3,5 роки, дружина у дикретній відпустці):
    До родові — 5062
    липень 10085 одноразова допомога
    серпень 1100
    вересень 1080
    жовтень 1600
    листопад 2180
    листопад 2080
    грудень 1550
    2013рік:
    січень 1600
    лютий 1120
    березень 961
    моя зарплата (з лютого 2012 — серпень 2012 = 7200
    Мені здається, що хтось грається з грошима? Напишіть будь-ласка свою думку.

    Відповідь: Павло, щодо гри з грошима, це майже неможливо. Нарахування допомоги здійснює Орган праці та соціального захисту населення, виплачу здійснює Державне Казначейство в районі або місті на пісдтаві даних Органу праці та соціального захисту населення. Якщо у Вас вииникають питання щодо розмірів отримання допомоги, Ви можете особисто звернутися до Органу праці та соціального захисту населення за роз’ясненням, Ви маєте на це право, і вони Вам детально мають пояснити суми нарахування та отримання.

  2. Павло:

    Доброго вечора! Дякую за відповідь. Допомога в нас іде як для малозабезпеченої сім’ї. Але мене дуже хвилює питання різної суми і для цього подаю дані (дитина народилася 28 червня 2012 року, а першій дитині 3,5 роки, дружина у дикретній відпустці):
    До родові — 5062
    липень 10085 одноразова допомога
    серпень 1100
    вересень 1080
    жовтень 1600
    листопад 2180
    листопад 2080
    грудень 1550
    2013рік:
    січень 1600
    лютий 1120
    березень 961
    моя зарплата (з лютого 2012 — серпень 2012 = 7200
    Мені здається, що хтось грається з грошима?

  3. світлана:

    Доброго дня! Скажіть будь ласка, я в декретній відпусці у нас дві дитини. Чоловік не працює, квартира в кредиті. Чи є якась державна допомога в такій ситуації.

    Відповідь: Ви не вказуєте яку допомогу Ви вже отримуєте? Допомогу при народженні дитини, допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, чи знаходиться чоловік на обліку в Центрі зайнятості, також можливо отримання допомоги як малозабезпечина родина (але при цьому виді допомоги необхідно знати яка площа квартири, коли була придбана, чи вносили Ви свої кошти при купівлі і чи перевищує це 10 кратну величину прожиткового мінімуму, також необхідно щоб усі працездатні члени родини або працювали або знаходилися на облтіку в Центрі зайнятості). Більш детально про всі ци види допомоги Ви можете дізнатись з нашого сайту.

  4. Павло:

    Доброго вечора! 28 червня 2012 року у нас народилася друга дитина. Ми оформили усі документи на отримання допомоги. Я отримую зарплату у сумі 1200 гривень, дружина сидить у дома (в дикреті) з дітками. Старшій дитині 3роки 5 місяців. Своєї власності: квартири, автомобіля, землі — немає. Кожного місяця отримуємо різні суми допомоги від 1100-1600 (загальна сума). Чи правильно, що сума кожного разу інша, коли допомога призначається на 6 місяців? Скільки приблизно ми повинні отримувати?Дякую!

    Відповідь: Ви не вказуєте про який вид допомоги йде мова. За Вашим описом це може бути як допомога малозабезпеченій сім’ї так і підвищена допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку. Обидва вида допомоги залежать від показників прожиткового мінімуму, які визначаються ЗУ «Про державний бюджет», з підвищенням розміру прожиткового мінімуму допомогу по догляду перераховують автоматично.
    Взагалі, сума допомоги всі 6 місяців повинна бути однакова, якщо Ви не приносите документи та не підтверджуєте причину перерахунку, наприклад, раніше спливу 6 місяців. Розрахувати скільки повинно бути, не зможимо, тому що Ви не вказуєте показників періоду нарахування, весь середньомісячний дохід сім’ї за останні 6 місяців. Ви можете скористатися прикладом розрахунку з наших статтей, якщо щось не вийде звертайтесь з детальними вихідними даними. http://i-law.kiev.ua/?p=316 http://i-law.kiev.ua/?p=154

  5. Тетяна:

    Добрий день. Скажіть, будьласка, як можна отримати допомогу при народженні дитини однією сумою (для покращення житлових умов: на 14метрах прожиаю я, чоловік, донька(3роки) і народився син). Діти забезпечені всім необхідним, а 58000 потрібні для купівлі житла.

    Відповідь: Нажаль, Тетяна, це неможливо. Чинне законодавство передбачає лише такий порядок виплати: виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину — 48
    місяців, на третю і кожну наступну дитину — 72 місяців рівними частинами. Ніяких виключень чи змін порядку виплати не передбачено.

  6. Яна:

    Добрий день.Підскажіть будь — ласка якщо я маю одну доньку 8 років, і друга дитина прожила 10 днів є свідоцтво про народження і свідоцтво про смерть(отримала одноразову виплату і виплату за 2-ва місяця). В даний момент чекаємо на третю дитину то допомога по народженню дитини буде як на другу чи на третю дитину.

    Відповідь : Як на третю дитину. Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога.

  7. анна:

    Доброво дня.Скажите пожалуста имею ли я право получать деньги за ребенка,родила малыша в Чехии.он зареестрован в посольстве-украинец,я тоже украинка,но проживаем в Чехии

    Відповідь: Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» допомога призначається і
    виплачується: громадянам України; іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особам, що набули статусу біженця і мають право на державну допомогу на умовах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
    Враховуючи вищевикладену норму, так, Ви маєте право на отримання допомоги при народженні дитини. Хотілось лише зауважити, що одним з документів, на підставі якого буде нараховуватися та виплачуватися допомога буде свідоцтво про народження дитини, видане компетентним органом Чехії та легалізоване на території України відповідно до чинного законодавства.
    Окрім того, звертаємо увагу, що за даним видом допомоги Ви повинні звернутися не пізніше 12 місяців з дня народження дитини.
    І останнє, Ви не вказуєте чи тимчасово Ви перебуваєте за кордоном чи постійно, але відповідно до чинного законодавства на Органи праці та соціального захисту населення покаладається обов’язок контролю за цільовим використанням коштів. Отже, в подібних ситуаціях вони вимагають через однаковий проміжок часу (наприклад кожні 6 місяців) появи отримувача допомоги, можливо звіту з використання коштів, цей порядок не описаний законодавчо, але Органи праці та соціального захисту населення можуть робити обстеження матеріально-побутових умов, у Вашому випадку, вони цього зробити не зможуть, а отже очікуйте того, що можуть вимагати особистої появи чи певних документів.

  8. Марина:

    Чоловік працює, отримує мінімальну зп. я в відпустці по догляду за дитиною (продовжили), дитині 3р 1 міс. чоловік приписаний у своїх батьків, я з дитиною у своїх. у власності є квартира 89 кв.м. Чи маємо ми право на отримання якоїсь допомоги? а як малозабезпечена сім*я?

    Відповідь: Нажаль, немаєте. Підстаовю для відмови в призначенні допомоги є те, що у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім’ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
    Отже, на Вашу сім’ю Ви повинні мати не більше : (3 людини х 21 кв. метр)+ 10,5 кв. метр = 73,5 кв. метр., Ви маєте у власності квартиру з більшою площею, отже це є підставою для відмови в призначенні допомоги як малозабезпечина родина.

  9. Оксана:

    Доброго дня! підкажіть будь-ласка, яку я отримаю дородову фінансову допомогу якщо я встану на біржу? Я на разі ніде не працюю, і офіційно не працювала. І чи можу я вагітною встати на біржу?

    Відповідь: Так, ви отримаєте допомогу по вагістності та пологам, і якщо будете безробітна, яка не стоїть на обліку в центрі зайнятості і безробітна, яка стоїть на обліку в центрі зайнятості, тобто в будь-якому випадку. Детальні підстави отримання допомоги у Вашому статусі, перелік документів тощо зазначен в статті : http://i-law.kiev.ua/?p=85
    Щодо можливості стати на облік в Центр зайнятості в стані вагітності, то так, Ви маєте право це зробити, але допомогу по безробіттю будуть виплачувати лише до 30-и тижнів вагітності.

  10. Оксана:

    Доброго дня,мене звати Оксана,я вийшла заміж вдруге,від першого шлюбу маю двох дітей,і зара народила третю дитину.Я приписана в іншому районі,діти приписані біля батька,дочка 15 років і син 16,дочка живе біля мене а син з особистих міркуваь живе біля тата і бабці,з дітьми я спілкуюся допомагаю синові чим можу в міру можливого ну і звичайно займаюся дочкою.Скажіть будь ласка який розмір допомоги мені належить?

    Відповідь: Доброго вечора, Оксана. Ви не вказуєте про яку саме допомогу йде мова. До того ж, для того, щоб визначити розмір допомоги, будь-то допомога як малозабезпечина родина, багатодітна родина, підвищена допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, необхідно знати вихідні дані (середньомісячний дохід сім’ї, зайнятість членів родини тощо), ці дані Ви не наводите, отже і вказати Вам чіткий розмір допомоги ми не зможемо. На нашому сайті по кожному з видів допомоги є детальний опис, навіть з прикладом розрахунку, спробуйте скористатися.

Добавить комментарий