Процедура призначення

Кому надається допомога

Допомога при народженні нарається одному з батьків або опікуну, який постійно проживає разом з дитиною.

Важливим моментом, який потрібно врахувати є те, що зараз за відсутності допомоги по догляду  допомога при народженні виконує також роль доходів людини, які дають можливість зарахувати до страхового стажу період  відпустки по догляду за дитиною до 3 років.  А відповідно для того щоб цей період  був зарахований до страхового стажу потрібно щоб допомога при народженні  оформлялася саме на ту людину, яка бере або планує брати цю відпустку.

Куди і коли звертатися за допомогою

Для отримання допомоги необхідно звернутись до відділу соціального захисту населення за місцем  проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.

Важливо:  Звернутися необхідно не пізніше 12 календарних місяців після народження дитини, інакше допомогу не призначать.

Водночас допомога при народженні дитини, не одержана через смерть одного  з батьків, якому ця допомога була призначена, виплачується  матері  (батьку, опікуну) за умови звернення за нею не пізніше ніж  через 12 місяців після смерті отримувача допомоги.

Із 30 березня 2017 року також існує можливість оформлення допомоги онлайн. Детальніше про цю процедуру можна знайти тут

Перелік документів необхідних для отримання допомоги

Для отримання допомоги необхідно передусім пред’явити паспорт або інших документ, який підтверджує особу та Індивідуальний податковий номер (ІПН) (найчастіше потрібно надати копії паспорту та ІПН). Крім того необхідно надати:

—          Заяву, яка складається у довільній формі із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини.;

Заява,  може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.

В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін’юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

—          Копію свідоцтва про народження дитини. (У випадку народження мертвої дитини допомогу при народженні не призначають).

—          Копію рішення про усиновлення опіки – подають лише опікуни.

Даний перелік документів є вичерпним. Водночас для того, щоб період відпустки по догляду за дитиною до 3 років був зарахований до страхового стажу в органи соціального захисту  необхідно подати також копію наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років або копію сторінок трудової книжки або інший документ щодо стажу особи.

У випадку якщо один із батьків зареєстрований в іншому регіоні, орган соціального захисту фактично самостійно має перевірити чи отримувала ця особу цю допомогу по місцю реєстрації. Водночас часто просять для цього надати конверт та марки, щоб реалізувати цю можливість.

Крім того для отримання допомоги необхідно в органи соціального захисту надати реквізити банківського рахунка на який ви плануєте отримати цю допомогу.

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини здійснюється також на підставі направлених органами соціального захисту населення даних, що зазначив законний представник, з яким постійно проживає дитина, у заяві про призначення допомоги при народженні дитини.

Умови припинення виплати допомоги

Такими умовами є:

—          позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

—          відмови отримувача допомоги від виховання дитини;

—         нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

—        відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

—         тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

—         припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень;

—       перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;

—      усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

—         смерті дитини;

—         смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу. Потрібно зазначити, що рішення про припинення є не кінцевим і виплату допомогу при народженні можуть відновити (крім випадків смерті дитини і його усиновлення). Для цього особі, яка здійснює догляд за дитиною, потрібно звернутися протягом 6 місяців після припинення виплати допомоги в орган соціального захисту населення з письмовою заявою.

Важливим є те, що контроль за  цільовим  використанням  допомоги  і  створенням  належних  умов  для  повноцінного  утримання  та  виховання  дітей  здійснюється   головними  державними  соціальними  інспекторами  і  державними соціальними інспекторами органів праці  та  соціального  захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім’ї  та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування  шляхом  проведення  моніторингу  виплат  і  використання допомоги,  вибіркового обстеження окремих сімей. І у разі встановлення  факту  нецільового  використання  коштів зазначені органи подають керівнику органу,  що призначив допомогу,  пропозиції щодо припинення її виплати.

Також у випадку невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) дільничного лікаря-педіатра  (сімейного  лікаря), під наглядом якого перебуває  дитина      віком      до      одного      року,     адміністрація  лікувально-профілактичного  закладу  повідомляє про це орган праці  та  соціального  захисту  населення  за  місцем проживання дитини.

У разі народження дитини під час перебування жінки в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань адміністрація ізолятора або установи у 10-денний строк пілся отримання заяви матері про призначення допомоги при народженні дитини подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини до Органу праці та соціального захисту населення.

У разі перебування дитини разом з матір’ю в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань допомога призначається і виплачується в розмірі, встановленому для першої дитини, шляхом перерахування на відкритий у банківській установі вкладний (депозитний) рахунок дитини на підставі звернення адміністрації слідчого ізолятора або установи виконання покрань за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пезніше 12 календарних місяців після народження дитини.

Кошти, що зберігаються на рахунку такої дитини в банківській установі, можуть бути використані:

-матір’ю дитини, у разі її звільнення та перебування дитини з матір’ю;

— батьком дитини чи опікуном, які забрали дитину з відповідної установи:

-дитиною після досягненню нею повноліття, у разі коли кошти не були використані одним з батьків чи опікуном;

Розмір допомоги при народженні

Допомога при народженні виплачуватимеься у розмірі, який  не буде залежити від того, яка по рахунку дитина у сім’ї  — перша, друга, третя.

Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41 280 гривень.  Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Потрібно зазначити, що допомога при народженні дитини призначається опікуну на кожну взяту під опіку дитину у розмірі, установленому при народженні дитини. А у випадку якщо дитину (на яку призначають допомогу) влаштовано у дитячий заклад на повне державне утримання, допомога призначається і виплачується також у розмірі, встановленому при народженні першої дитини. Гроші при цьому перераховують на відкритий у банку рахунок дитини.

Зверніть увагу: діти, народжені до 30 червня 2014 року отримуватимуть допомогу у розмірі встановленому на дату народження дитини ( на першу дитину- 30 960,00 грн, на другу- 61 920,00 грн, на третю та наступних дітей — 123 840,00 грн.), тобто зміни з 01.07.2017 цієї категорії дітей не торкнуться.

На 2020 рік розмір допомоги при народженні без змін при призначенні: у розмірі 41280 гривень.

Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

MJgG4BhcAHk

Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги при народженні   Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2811-12&p=1270204897733506 Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/5515-17 Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1751-2001-%EF&p=1270204897733506 Цю ж статтю російською мовою Ви можете знайти тут: http://i-law.kiev.ua/?p=473

 

Tags: , , , , , ,

3 056 комментариев on Допомога при народженні дитини — 2020

  1. Ельвира:

    Добрий день ще раз. Я громадянка Азербайджану, чи маю я право на допомогу?
    Дякую

    Відповідь: Аналіз чинних міжнародних актів, протоколів між Україною та АР не дав підстави вважати, що не маєте право на отримання допомоги. Угода між Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством праці та соціального захисту АР про співробітництво в галузі праці, зайнятості та соціального захисту населення від 09.12.2000 року також не вказує інші правила щодо надання допомоги при народженні, ніж нормативні акти України з цього питання.

  2. Ельвира:

    Доброго дня. Прошу відповісти на моє запитання, я не громадянка України, проживаю та офіційно працюю в Україні багато років та маю право на тимчасове проживання, з моєї зарплати відраховуються внески до соцфондів України, чи маю я право на отримання допомоги по народженню дитини, якщо я не заміжня і не маю громадянства?
    Дякую.

    Відповідь: Відрахування до Фондів з заробітньої плати жодним чином не впливають на призначення допомоги при народженні. В той час чинне законодавство передбачає призначення допомоги при народженні не тільки громадянам України, але й іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особам, що набули статусу біженця і мають право на державну допомогу на умовах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
    При цьому У разі коли міжнародним договором України передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», застосовуються правила, встановлені
    договором.
    Тобто, теоретично Ви маєте право на отримання цієї допомоги.
    Але для надання точної відповіді, Ви не вказуєте Ваше громадянство, а отже перевірити чи не суперечить міжнародний договір чи інші правила між Україної та Вашої країної в частині призначення цієї допомоги ми не можемо.

  3. Марія:

    Доброго Вам дня!
    Я є приватний підпиємець, займалась діяльністю 6 місяців. Скажіть чи ці виплати якимось чином звязані із виплатами соцстраху, для приватного підприємця.

    Відповідь: Шановна, Марія! Не зовсім зрозуміло Ваше питання? Та з приводу якого виду допомогу Ви запитуєте? Якщо щодо допомоги при народженні, то не має значення ані те, що Ви були приватним підприємцем, ані те, що платили чи ні податки. Якщо мова йде про інший вид допомоги чи інше питання, уточніть будь-ласка його конкретніше та надішліть запит ще раз.

  4. Игорь:

    Доброго дня.Ваш комментарий прочитал,но решил уточнить.Подскажите пожалуйста.У нас родится ребенок,у жены от первого брака есть дочь,которой уже 18 лет.Она фактически живет с нами,учится в техникуме на дневном стационаре,то есть находится на иждивении у нас,но зарегистрирована по адресу где живет ее отец да еще и в другом городе,но нашей Донецкой области.У меня два вопроса:1.Нам положена выплата как за второго ребенка? (ведь старшая уже совершеннолетняя).2.Если положено как за второго,надо ли старшую зарегистрировать по нашему адресу,где она проживает с нами?Огромное спасибо.

    Відповідь: Враховуючи, що дитина від першого шлюбу і досі у Вас на утриманні, і не має власної родини, то допомогу Ви маєте отримати як на другу дитину. Але можуть виникнути певні труднощі з довідкою про склад сім’ї. Ми писали на сайті статті на тему довідок про склад сім’ї, варіантів може бути багато, можливо навіть в найбліжчому майбутньому внесуть зміни до законодавства. Але наразі, найпростіший варіант -це реєстрація і першої і другої дитини за однією адресою. Але порадимо Вам ознайомитися зі статтями «довідка про склад сім’ї» на сайті, і можливо, проконсультуватися в Органі праці та соціального захисту населення. Чи приймуть вони як доказ проживання разом двох дітей з отримувачем допомоги, — довідку з ЖЕКу про матеріально-побутове обстеження родини, чи зробить ЖЕК це обстеження, тощо.

  5. Андрій:

    Доброго дня! Підкажіть який термін нарахування коштів після подання документів на отримання допомоги при народженні дитини. Місяць, два, три … Дякую

    Відповідь: Законодавчо не встановлено протягом якого строку виплачуються кошти після подання всіх документів, з практичного досвіду в Києві це 3 місяці, в Дніпропетровську — 1,5- 2 місяці.

  6. Доброго вечора я громадянинка України закарпатської обл. м. Берегова вул. Гагаріна-4/1, Козак Н. Й. я є » мати одиначка» багатодітна сімя з 5- дітьми. Проживаю в аварійному Гуртожитку де немає ні води ні туалетів, ні отоплення, постійно виключають світло, в кімнатах велика сирість 50% людей з туберкульозом, і різні інфекції + 20% алкоголиків проживають в гуртожитку.
    Прошу Вашої допомоги розяснити мені, чому я так мало получаю допомогу як мати одиначка. Питання таке до Вас чому по мінімальному получаю допомогу ане по максімальному допомогу. Прошу розяснити мені хто получає таку допомогу як мінімальна і максимальна. Скільки я не заходила до СОЦ. СОБЕС узнавати про допомогу як мати одиначка мене постійно відшивають анатомість кажуть втебе повина бути тільки мінімальна, а я прагну на максимальну так як я є багатодітна мати котра проживає в Гуртожитку без умов. Чомусь ваші закони пишуть що є максимальна допомога матері одиночка є але її в м. Берегові ніхто не получає, тоді питається чому Ви написали закони про максімальні допомоги матерям одиночкам.
    Я стою за чергою на квартиру так як мати одиночка проходить 3-й рік і результатів немає прошу підняти це питання. Чому Міська Рада нічого не робить, на балансі Міської Ради є пусті квартири+ дома і вони їх продають анатомість списують на тих хто стоїть на черзі за квартирою. Самі чиновники Міської Ради відповіли на мої питання щодо квартири в якій стою на черзі ти можеш стояти і 20-30 років але можеш не надіятися на квартиру.

    Прошу не відказувати на моє прохання
    з повагою гр. Козак Н.Й.

    Відповідь: Шановна Козак Н.Й, наш сайт містить статтю про допомогу матерям одиначкам. http://i-law.kiev.ua/?p=183 вказана стаття містить роз’яснення щодо умов отримання максимальної та мінімальної допомоги матеярм одиначкам. Але ми з радістю на Вашому прикладі пояснемо чому саме Ви отримуєте мінімальну допомогу. Згідно з законом максимальна допомога можливо при умові якщо є різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Якщо Вам підвщиену допомогу не призначають, це свідчить про те, що різниці між прожитковим мінімумом Ваших дітей та середньомісячним доходом немає, і це пов’язано,передусім, з кількістю всіх допомог, які Ви отримуєте, з віком дитини тощо. Точної відповіді надати не можемо, адже не знаємо ні віку Ваших п’яти дітей, не середньомісячного доходу сім’ї за останні 6 місяців. Спробуйте проаналізувати Ваші доходи за останні шість місяців на кожного члена родини та порівняти їх з прожитковим мінімумом (50 % від нього) на кожну дитину окремо?
    Щодо інших питань, то їх доцільніше спрямувати до Уряду або до місцевих органів влади, роз’яснення щодо отримання квартир Ви не просите, а допомоги в її отриманні, ми нажаль, не надаємо.

  7. Анна:

    Доброго дня! Я проживаю постiйно закордоном i скоро буду народжувати дитину.Чоловiк мiй з Iталii,я ж украiнка.Чи маю я право на виплату дитячих грошей i якi документи менi потрiбнi?Дякую!

    Відповідь: Так, маєте. Перелік документів з врахуванням особливостей Ваших обставин зазанчені в статті » допомога при народженні дитини» на нашому сайті, ознайомтесь, будь-ласка.

  8. Розалія:

    Доброго дня,вибачте але мене цікавить таке питання,моя сестра народила дитину у 2006р,це була друга дитина,перша померла у 1,5 річному віці,але сестрі порахували тільки одну дитину,і виплатили допомогу,як на першу,але ж померлі діти теж враховуються,чи може сестра звернутися,щоб доплатили їй? Дякую

    Відповідь: Нажаль, чинне законодавство не передачає доплату після встановлення додаткових обставин справи. Доводити кількість дітей до новонародженого повинен заявник допомоги, надаючи відповідні документи.

  9. Марина:

    Доброго дня! У мене двоє дітей, маю намір усиновити дитину з дитбудинку віком до року. Чи нараховуються мені на цю дитину кошти, і яким чином? Дякую!

    Відповідь: Все про допомогу при усиновленні зазначено в статті на нашому сайті: http://i-law.kiev.ua/?p=372
    Ознайомтесь будь-ласка, там є відповіді на всі Ваші питання.

  10. Олександр:

    Доброго дня. В мене таке запитання. В яку саме установу потрібно звернутися, для отримання довідки про неотримання матеріальної допомоги по місцю своєї реєстрації, у випадку, якщо подружжя зареєстровані за різними місцями проживання і які для цього потрібні документи?
    Дякую.

    Відповідь: Установа, яка надає такі довідки лише одна — Управління праці та соціального захисту населення. Такі управління є в кожному районі міста. Документів, окрім паспорту чи іншого документу, що засвідчує особу, не потрібно. Тобто, в Вашому випадку, Вам необхідно звернутися в Управління того району, де Ви зареєстровані, але допомогу не отримуєте.

Добавить комментарий